Jak działa HIFU?
HIFU to technologia, która doskonale się sprawdza w zabiegu bezinwazyjnego liftingu twarzy i ujędrniania skóry-różnych części ciała.
Nazwa to skrót od angielskiego high intensity focused ultrasound, co znaczy „skupiona wiązka fal ultradźwiękowych o dużym natężeniu”. Sama technologia jest znana od dawna – już 20 lat temu stosowano ją w medycynie do usuwania guzów, m.in. raka prostaty. Od 4 lat wykorzystywana jest w medycynie estetycznej i jej popularność nabiera tempa.
Wskazania
Efekty działania HIFU smas focus V
HIFU, podobnie jak USG, wykorzystuje ultradźwięki, czyli bezpieczną falę akustyczną. Istotą jest tutaj precyzyjne ogniskowanie fali ultradźwiękowej o wysokiej energii na małym punktowym obszarze (HIFU – High Intensity Focused Ultrasound). Obszar ten jest poddawany ablacji, a w tkance powstają dwa efekty fizyczne: termiczny: tkanka absorbuje falę ultradźwiękową i powstaje efekt cieplny powodujący koagulację tkanki, mechaniczny: polega na wytwarzaniu pęcherzyków gazu wewnątrz komórki i narastaniu ciśnienia w jej wnętrzu i w konsekwencji zniszczenie jej struktury.
Najważniejszą zaletą technologii HIFU jest to, że skóra z wierzchu pozostaje nietknięta (czasem bywa jedynie trochę zaczerwieniona), nie ma więc konieczności rekonwalescencji, można od razu po zabiegu wracać do normalnych zajęć.
Hifu to profilaktyka, zapobieganie i ulepszanie w jednym. Dzięki wykorzystaniu przez urządzenie skoncentrowanych ultradźwięków o wysokiej częstotliwości skóra pacjenta poddana zabiegowi staje się jędrna, sprężysta i wyraźnie odmłodzona.
Zabieg HIFU przeznaczony jest dla osób o skórze wiotkiej, które nie chcą poddawać się zabiegom i liftingom inwazyjnym.
Efekty utrzymują się od 18 miesięcy do nawet dwóch lat. Można też stosować HIFU razem z innymi metodami ujędrniania i liftingu.
Przeciwwskazania
Zabieg HIFU jest nieinwazyjny i bezpieczny dla większości osób.
Dla osób często korzystających z zabiegów medycyny estetycznej ważne jest, że podczas zabiegu fale nie mogą przechodzić przez miejsca, w których użyty został kwas hialuronowy.
Procedura zabiegowa
Zabieg nie wymaga wcześniejszych przygotowań. W zależności od zastosowanych wartości bodźca, przy obniżonym progu bólowym można znieczulić miejscowo. Do oczyszczonej skóry, pokrytej żelem sprzęgającym osoba wykonująca przykłada głowicę urządzenia. Wyzwolenie bodźca sterowane jest manualnie (w przeliczeniu na pojedyncze impulsy) po precyzyjnym ustawieniu odpowiednio dobranego przetwornika do danej części powierzchni zabiegowej według ściśle określonej techniki mapowania. Deponowanie bodźca o zróżnicowanej częstotliwości wykonywane jest wymiennymi końcówkami głowicy na kilku głębokościach z zależności od grubości tkanki podskórnej: 3mm, 4,5mm, 6mm, 8mm, 10mm, 13mm, 16mm. System komputerowy obsługujący urządzenie zapewnia precyzyjne wykonanie, kontrolę prawidłowości oraz bezpieczeństwo zabiegu. Nie zachodzi potrzeba rezygnacji pacjenta z codziennych zajęć. Czas zabiegu zależny jest od obszaru poddanego procedurze, wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Lifting ultradźwiękowy można wykonywać na całej powierzchni ciała.